Öğrenme yetisi, sahip olunabilecek en önemli yetidir herhalde.

Bu içerikte Başarılı Öğrenme Bilimi kitabının yazarları Peter Brown, Henry Roediger ve Mark McDaniel’in doğru öğrenme yöntemleri üzerine düşüncelerini derledik. Okullarda uygulanan öğrenme yöntemlerinin tamamının doğru yöntemler olmadığını belirten yazarlar, ancak sonradan hatırlanabilen bir şeyin öğrendilğini söylüyorlar.

Önerdikleri yöntemlerin çok kolay olmadığını biliyorlar. Ama “eğer bir şey zorsa, güzeldir” demeyi de eksik etmiyorlar. Bakalım önerdikleri öğrenme yöntemleri arasında neler varmış:

Kaynak: http://www.businessinsider.com/learning-…

1. Geri kazanım: Hafızanızdan hatırlayın.

Geri kazanım: Hafızanızdan hatırlayın.
Bir fikri, yöntemi zihninizden hatırlamaya çalılştığınızda, geri kazanım yapmış olursunuz. Genelde çocukların kullandığı üzerlerinde resimlerin bulunduğu küçük çalışma kartları bu kazanım için ideal bir önek olabilir. O kartlar da zihninizde yer etmiş bir şeyi bir resim, yazı aracılığıyla çekip almanıza yarıyor.

2. Detaylandırma: Bildiklerinizi, yeni öğrendiklerinizle birleştirin.

Detaylandırma: Bildiklerinizi, yeni öğrendiklerinizle birleştirin.
Zihninizde yeni bir fikri, düşünceyi kendi kelimelerinizle ifade ettiğinizde, o fikri detaylandırmış olursunuz. Kitabın yazarlarına göre, yeni öğrendiğiniz şeyleri ne kadar sıklıkla kendi ifadelerinizle tekrarlarsanız, o kadar güçlü bir kavrama kabiliyeti oluşur. Daha sık ilişkilendirme yaptığınız için, yeni öğrendiklerinizi daha sonra hatırlamanız da aynı oranda kolay olacaktır.

3. Serpiştirme: Öğrenme konularını çeşitlendirin.

Serpiştirme: Öğrenme konularını çeşitlendirin.
Aynı anda farklı konular üzerine çalıştığınızda, hafızanızı serpiştirmiş oluyorsunuz. Farklı konuları ortak noktalarla birleştirirseniz, her iki konuyu da daha iyi kavramış olursunuz. İleriki zamanlarda, iki konu da birbirini hatırlatıcısı olarak aklınızda kalacaktır.

4. Çabalama: Sadece balığı istemeyin, balık tutmayı öğrenin.

Çabalama: Sadece balığı istemeyin, balık tutmayı öğrenin.
Kitabın yazarlarına göre, bir sorunun cevabını öğrenmeden sizin o soru hakkında fikir yürütmeniz, cevabını bulmaya çalışmanız, zihninizin çabalama evresini gösteriyor. Tıpkı bunun gibi, birisinin size hazır cevabı anlatmasındansa, sizin çözüme giden yolda adımlar atmanız, o konuyu daha iyi kavrayıp, sonra hatırlamanızı sağlayacaktır.

5. Yansıtma: Geçmişi değerlendirin.

Yansıtma: Geçmişi değerlendirin.
Gerçekleşmiş olayları  -bir proje, toplantı vs- tekrar hafızanızda canlandırdığınızda, zihninizde yansıtma yapmış oluyorsunuz. Kendinize bazı sorular sorabilirsiniz: İyi gitmiş miydi? Bir dahaki sefere neleri geliştirebilirsin? Bu sana neyi hatırlatıyor? Kitabın yazarları, her günün sonunda bir değerlendirme yazısı yazan şirket çalışanlarının, performanslarının %23’e kadar arttığını belirtiyor.

6. Hatırlatıcılar: Kendinize ipuçları oluşturun.

Hatırlatıcılar: Kendinize ipuçları oluşturun.
Bir şeyi hatırlamak için aklınıza bir resim yerleştirdiğinizde ya da bir listeyi hatırlamak için listede yer alanları kendinizce bir tekerlemeyle, kendinize ipuçları oluşturabilirsiniz. Çoğumuzun ilkokulda sert ünsüzleri öğrenmek için “Fıstıkçı Şahap” örneğini kullandığını hatırlayalım. Yazarlar, bu yöntemin birebir öğrenmeye değil, öğrenilmiş bir şeyi geri kazanmaya yardım ettiğini özellikle belirtiyorlar.

7. Farkına varma: Eksik noktalarınızı fark edin.

Farkına varma: Eksik noktalarınızı fark edin.
Herhangi bir konuda yeterince bilgili olmadığınızı bildiren bir geridönüş aldığınızda, bilgi eksikliğinizi fark edersiniz. Çoğu zaman anlamadığımız bir konuyu, anlıyormuş gibi algılıyoruz. Sonrasındaysa, o konu hakkında hiçbir şey hatırlamıyor, bilmiyoruz. İş arkadaşlarınızdan veya çevrenizden kendi hakkında geribildirim alırsanız, bu kör noktaları tespit etmek daha da kolaylaşacaktır.
REF: Umut Görkem Demir

Bir önceki yazımız olan Siz Hangi Tip Girişimcisiniz? başlıklı makalemizde başarılı girişimci, girişimci ve girişimci tipleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zekanızı En Üst Seviyeye Çıkartabilecek 7 Zihinsel Yetenek
Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Siz Hangi Tip Girişimcisiniz?
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →