Hırsız Alarm Sistemleri ile ilgili Hizmetix Dergisi Temmuz 2019 sayısında yayınlanan yazım…

  • Alarm sistemlerinin önemi saymakla bitmez. Peki, siz alarm sistemleriyle ilgili neler söylemek istersiniz? Kullanıcılara nasıl avantajlar sağlıyor?

Alarm Sistemleri’nin kullanımı temelde kişilerin Güvenlik İhtiyacına, yani güvende yaşama isteğine dayanır. “Güvenlik İhtiyacı” canlının var oluşundan bu yana gelir ve 1943 yılında ABD’li psikolog Abraham Maslow’un ortaya attığı ihtiyaçlar hiyerarşisinde de nefes alma, yeme, içme gibi fizyolojik ihtiyaçlardan sonra ikinci sırada yer alır.

Günümüzde Güvenlik ihtiyacı hem kişiler hem de işletmeler için vazgeçilemez bir noktaya gelmiş durumda. Sadece güvenliğin sağlanması değil, akıllı güvenlik sistemleri ile istenmeyen durumların yaşanmadan engellenebilmesi amacına yönelik çözümlerin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak günümüzde Güvenlik terimi, kişi, kurum yada kuruluşların içeriden veya dışarıdan gelebilecek tehdit, taciz, gasp, soygun, saldırı, sabotaj, yangın ve benzeri olaylara karşı alınacak tedbirler zinciri olarak tanımlanmaktadır. Aslında bu tanım bile alarm sistemlerinin kullanım amaçları ve kişi ve işletmelere nasıl bir fayda sağlayacağı hususunda yeterli bir açıklama veriyor.

Günümüzde kişiler ve şirketler alarm sistemleri ile sadece tehdit, taciz, gasp, soygun, saldırı, sabotaj, yangın ve benzeri olaylara karşı güvenlik tedbirleri almakla kalmıyor, riski gerçekleşmeden önleyebiliyor, risk anında çevrelerine ve ilgili güvenlik birimlerine haber verebiliyor ve aynı zamanda akıllı bina sistemleri ile mekanlarını yönetebiliyorlar.

  • Hangi riskler için alarm sistemleri uygulanabiliyor? 

Günümüzde özellikle hırsızlık vakalarında ciddi bir artış var. Tüm Türkiye’de günde ortalama 100 kişi sadece hırsızlık suçundan hüküm giyiyor (TÜİK, İBBS, 1. Düzeyde, suç türü ve yaş grubuna göre ceza infaz kurumuna giren hükümlüler raporu 2018). Bakın bu rakam sadece hüküm giyenlerin sayısı. Birde yakalanamayanlar var. Bu nedenle genelde Alarm sistemleri günlük yaşamda hırsız alarmı olarak telaffuz edilir. Ancak alarm sistemlerinin kullanım alanı geniştir ve farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek çeşitliliğe sahiptir.  Alarm sistemleri hırsızlık, yangın, gaz kaçağı, su baskını, ısı değişimleri (özellikle soğuk hava tesisleri için), darbe ve titreşim tespiti ve acil sağlık sorunlarında sağlık birimlerine ulaşmak için sıkça kullanılıyor. Hatta artık farklı ürünlerin bir arada kullanımı ile işletmelerde yasak bölge ihlallerinin önlenmesi, yasak alana konulan eşyanın tespiti, eşya kayıplarının tespiti, çevre güvenliğinde sınır ihlallerinin tespiti, genel güvenlikte suçluların tespiti gibi konularda da alarm sistemlerinden yararlanılmakta.

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Boyut Güvenlik Teknolojileri

Bu noktada Boyut Alarm ve Akıllı Bina Teknolojileri olarak müşteri taleplerini ve güvenlik beklentilerini dinliyor, evlerinde ve işletmelerinde ücretsiz güvenlik keşifleri yaparak muhtemel riskleri tespit ediyor ve bu doğrultuda ev ve işyerlerinde Boyut Akıllı Alarm Sistemleri ile yüksek standartlarda güvenlik çözümleri sunuyoruz.

  • Son teknoloji alarm sistemlerinizden bahseder misiniz?

Geriye doğru baktığımızda klasik alarm sistemlerinde alarm anında sirenler öter, siren ışıkları yanardı. Yetkili kişiler bir tuş takımı ile alarmlarını devreye alıp devreden çıkartırlardı, sonra teknoloji ilerledi ve GSM hatlı alarm sistemleri ile alarm anında yetkililerin cep telefonlarına uyarılar gönderilmeye başlandı.  Alarm Haber Alma Merkezi Abonesi olanlar alarm anında görevliler tarafından aranıyordu.

Gelişen teknoloji kişi ve işletmelerin güvenlik sistemlerinden beklentilerini de değiştirdi. Artık kişiler ve şirketler sadece sesli ve ışıklı uyarı veren, cep telefonuna uyarı gönderen alarm sistemleriyle yetinmek istemiyorlar. Bugün geldiğimiz noktada alarm sistemlerinden beklentiler yükseldi. Kişi ve işletmelerin alarm sistemi tercihleri cep telefonu aplikasyonları ile kontrol edilebilen, ev ve işyeri otomasyon sistemleri ile entegre çalışabilen, alarm anında kameralarla görsel teyit verebilen, Bariyer sistemleri, Otopark sistemleri, Otomatik kapılar ve hatta araç takip sistemleri ile entegre çalışabilen alarm sistemlerine doğru yöneldi.

Ve bu noktada Boyut Akıllı Alarm Sistemleri olarak kullandığımız üstün teknoloji alarm sistemlerimiz ile kullanıcının yukarıda ifade ettiğim tüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyor, Alarm Haber Alma Merkezimizle müşterilerimize 7/24 hizmet veriyoruz. Kullandığımız ürünlerin tamamı tüm güvenlik testlerinden geçirilmiş, Avrupa standartlarında uygunluk belgelerine sahip, üst düzey güvenlik gereksinimine sahip mekanlar (askeri tesisler, emniyet birimleri, kamu binaları, bankalar vb) için de kullanımı onaylanmış ürünlerdir.

  • Ülkemizde alarm sistemlerinin kullanım oranını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde alarm sistemlerinin kullanım oranı maalesef oldukça düşük. Bu durum ürün ve hizmet kalitesi anlamında iyi firmaların sayısının azlığından, kişi ve işletmelerin yeterli bilince sahip olmamasından kaynaklanıyor.  Gelişmiş ülkelerdeki nüfus oranı ve alarm sistemi kullanım oranı ile Türkiye’de ki oranları karşılaştırırsanız önümüzde katedilecek uzun bir yol var. Önümüzdeki yıllarda hem tüketicinin bilinçlenmesi hem de ürün ve hizmet kalitesi anlamında iyi firma sayısının artması ile Türkiye’de Alarm Sistemleri pazarında büyüme olacağına, daha geniş kitlelerin alarm sistemlerini kullanacağına eminiz.

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Elektronik Güvenlik Sistemlerinin Tesislerde Sağladığı Kolaylıklar

Bir önceki yazımız olan Boyut Güvenlik başlıklı makalemizde boyut alarm, boyut güvenlik ve boyut savunma hakkında bilgiler verilmektedir.

Hırsız Alarm Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →