Hizmetix Dergisi Mart 2020 Röportajım

• Güvenlik sektörünün Türkiye’deki mevcut durumundan ve potansiyelinden kısaca bahseder misiniz?

Türkiye Elektronik Güvenlik Sektörünün 1 milyar dolarlık bir Pazar hacmine ulaştığı tahmin ediliyor. Rakamın büyüklüğüne aldanmayın, Elektronik Güvenlik Sistemleri kullanım oranı Türkiye’de ABD ve Avrupa ülkelerine göre çok düşük. Örneklemek adına ABD’deki evlerin yüzde 20’sinde alarm sistemi var. Bu rakam Avrupa’da yüzde 7, Türkiye’ de ise yüzde 2 düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz.
Bu örnek bile Türkiye’deki Pazar hacmi ve sektörel gelecek açısından fikir verecektir. Günümüzde hem yatay hem de dikey olarak gelişen teknoloji, dikey gelişmelerle beraber teknolojinin tüketiciler tarafından kullanım oranının artması, yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasına neden olması, elektronik güvenlik sektörünün ihtiyaçlara bağlı olarak gelişme eğilimi göstermesi Türkiye’de elektronik güvenlik sektöründeki büyümenin dünya ortalamasının üzerinde gerçekleşeceğine dair işaret vermektedir.


• Sektörün gelişmesini engelleyen ya da sektörde bir türlü aşılamayan en önemli sorun sizce nedir? Bu konuda önerileriniz var mı?

Elektronik Güvenlik Sektörü can ve mal güvenliği açısından hayati öneme sahip bir hizmet sektörüdür. Buna karşılık maalesef bazı sıkıntılar hala çözülebilmiş, aşılabilmiş değil. Bu konuda Sektör içerisine kaçak yollarla sokulan ve haksız rekabet ortamı oluşturan ürünlerin önünün kesilememesi, Güvenlik sektöründe ciddi altyapısı olan firmalar ile sektör içerisinde 2-3 yıldır hizmet veren yeterli altyapıya sahip olmayan firmaların ihalelerde karşı karşıya gelmesi, Özellikle Kamu ihalelerinde ihalelere katılan firmaların belli bir standartta olmaması, Sektör firmalarını denetleyen bir denetim mekanizmasının olmaması gibi hususlar ilk akla gelenlerdendir. Bu sıkıntılar sektörde ürün ve hizmet kalitesini düşürmekte ve sektör firmalarına zarar vermektedir. Zira Elektronik Güvenlik Sektörü sadece ürünü satan yada ürünü entegre eden bir sektör değil, aksine ürün satışı/montajını takiben arka planda ciddi bir hizmet altyapısına sahip olmayı gerektiren bir sektördür. Bu nedenle sektörel olarak arz ve talep sahiplerinin fiyat odaklı değil kalite odaklı olarak hareket etmesi en sağlıklı olan yoldur. Bu sıkıntıların aşılabilmesi için sektör firmalarının ve derneklerinin yaptığı ciddi çalışmalar söz konusudur.

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Marmara Bilişim Zirvesi


• ISAF Fuar’ının sektöre neler kattığından bahseder misiniz?

ISAF Elektronik Güvenlik Sektörünün gelişimine katkı sağladığını düşündüğümüz, Sektörel ve Teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesine, firmaların hedef müşteri kitlesi ile yakın temas kurarak kendilerini anlatmalarına imkan sağlayan ve bir çok iş ortaklığına köprü oluşturan önemli bir organizasyondur. Bu nedenle ISAF’a ve ISAF Exclusive düzenli şekilde katılıyoruz. Özellikle ISAF Exclusive sektörün ana yapı taşlarını bir araya getirerek iş ortaklıklarının gelişimine yüksek katma değer sağlamaktadır. BOYUT olarak ISAF Exclusive’de Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yanı sıra Özel Sektör Kuruluşları ile ilişkilerimizi geliştiriyor, katma değerli iş ve çözüm ortaklıkları sağlıyoruz.

Bir önceki yazımız olan 2019 Biterken başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Güvenlik Sektörüne Bakış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →