ISAF Portal Aralık 2020 Basın Bültenim

“Geçiş Kontrol Sistemleri”’ni bir kişinin, topluluğun yada bir aracın bir binaya yada belirli bir alana girişini kontrol etmek, tanımlanan yetkilere göre girdiği alanda hareketine izin vermek, izinsiz hareketler için ilgili birimlere uyarı göndermek ve girdiği alandan ayrılana kadar hareketlerini takip etmek, sonrasında da raporlayabilmek için kullanılan sistemler olarak tanımlayabiliriz.

Bu tanımlamaya göre de Geçiş Kontrolü’nün başlangıç noktasında bireylerin giriş yaptığı yerlerde X Ray Cihazları, Metal Kapı Dedektörleri ve Üst Arama Dedektörleri’yle başlayan kontrol, içinde bulunduğumuz Pandemik süreçle beraber Geçiş Kontrol’ün olmazsa olmazları haline gelen Termal ve Infrared ateş ölçer ürünler ve sonrasında Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri, Biyometrik Geçiş Kontrol Sistemleri, Turnikeler, Asansör Kontrol Sistemleriyle devam etmektedir. Sistemle beraber çalışan Yazılımlar ile tüm bu hareketler izlenebilmekte ve raporlanabilmektedir. Araçların giriş yaptığı yerler için ise Araç Altı Tarama Sistemleri, Plaka Tanıma Sistemleri, Bariyer Sistemleri ve Otopark Sistemleri Geçiş Kontrolünde kullanılan ürün gruplarıdır.

Boyut Güvenlik Teknolojileri 20 senelik sektör tecrübesiyle “Geçiş Kontrol Sistemleri Ana Tedarikçisi” olma hedefi ile çalışmalarına devam etmektedir. Bölge Dağıtıcılarına, Bayilerine, Proje Entegratörlerine, X-Ray Cihazları, Metal Kapı Dedektörleri, Araç Altı Arama Sistemleri, Bariyer ve Turnikeler, Plaka Tanıma Sistemleri, Kartlı Geçiş Sistemleri, Biyometrik Geçiş Kontrol Sistemleri ve CCTV Sistemleri ile hizmet vermektedir.

  • Ürünün, Marka ve Modeli nedir? Menşei nedir?

Boyut Güvenlik, X Ray Cihazları, Metal Kapı Dedektörleri, Üst Arama Dedektörleri, Araç Altı Tarama Sistemlerinde uzun yıllardır Eastimage ve Guard Spirit markalarının Türkiye, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu Bölgesi Distribütörü olarak çalışmaktadır. Kartlı Geçiş  Kontrol Sistemleri, Biyometrik Geçiş Kontrol Sistemleri, Hırsız İhbar Sistemleri ve Video İnterkom Sistemlerinde Hikvision Markasının Türkiye Distribütörü ve Kamera Sistemlerinde Uniview (UNV) markasının Türkiye Distribütörü olarak çalışmaktadır. Geçiş Kontrol Sistemleri ile ilgili yazılımlar konusunda da Hikvision Geçiş Kontrol Yazılımlarının yanı sıra kendi geliştirdiği yazılımlarla da müşteri taleplerine uygun takip ve raporlama çözümleri sunmaktadır.

Her projenin isteğini karşılayabilecek geniş bir ürün gamına ve stoğuna sahip olan Boyut Güvenlik Dağıtıcı, Bayi ve Entegratörlerden gelen her talebe uygun ürünü sunarken aynı zamanda ürünlerle ilgili teknik desteği sağlayabilmektedir.

  • Ürün ne işe yarar, ne gibi faydalar sağlar?

Bu sorunuzu ürün çeşitlerine göre özet bilgilerle cevaplaya çalışacağız.

X Ray Cihazları bir binaya yada bölgeye giriş yapacak kişinin çantasında, taşıdığı pakette tehlike arz eden bir cisim yada ürün olup olmadığı kontrol etme imkanı verir. Araç Altı tarama sistemleri de araçlarla ilgili güvenlik denetimleri için büyük önem taşır.

Metal Kapı Dedektörleri ve Üst Arama Dedektörleri kişinin üzerinde tehlike yaratacak bir cisim bulunup bulunmadığını tespit etmeye yarar.

Asansör Kontrol Sistemleri ile işletmeye gelen kişilerin yetkileri dahilindeki katlara çıkmasını sağlayan ve güvenliği maksimize eden sistemlerdir.

Termal ve Infrared Ateş Ölçer Ürünler gelen kişinin anlık ateş verisini görmemizi sağlar ki bu veri özellikle pandemik süreç için büyük önem taşımaktadır.

Kartlı Geçiş ve Biyometrik Geçiş Sistemleri gelen kişilerin işletme ve işletme çalışanlarının güvenliği açısından kişilerin belli bir sistem tarafından tanınması ve izlenebilmesini sağlar. Tanımlı kişilerin işletme/bölge içine girişine izin verilmesi, hareketlerinin izlenmesi ve raporlanması ile kimin, nereye, ne zaman gittiğini ve orada ne kadar zaman geçirdiğini tespit etmemize imkan sağlar

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Güvenlik Sektörüne Bakış

Turnike ve Bariyer Sistemleri tanımlı yada geçici izin verilen kişilerin belli bir alana geçişine izin veren mekanik sistemlerdir.

Plaka Tanıma Sistemleri tanımlanmış araçların belli bir alana girişini sağlamak için yada bir binaya giren her aracın plakasını ve giriş zamanını kayıt altına almak için kullanılabilir.

Geçiş Kontrol Yazılımları ise sistemlerin çalışmasının takibi, sistemi kullanan kişilerin takibi, geçiş kontrol raporlamaları, personel devam kontrolü ve puantaj yapılması için önemlidir.  

  • Çok kısa ürün teknik özellikleri nelerdir?

Teknik özellikler her ürün grubu ve ürün modeline göre değişkenlik gösterir. En temel haliyle Xray cihazlarında tehlikeli madde tespitinde ekrandaki, kapı dedektörlerindeyse cihaz üzerindeki sesli ve ışıklı uyarılar ile görevlilere tehlikeli madde ile ilgili uyarı verilir.

Bariyerler ve Turnikeler özellikle kartlı geçiş ve biyometrik geçiş sistemleri ile kombin çalışır ve yetkisiz kişilerin geçişlerini engeller.

Kartlı geçiş ve Biyometrik Geçiş Sistemleri ise kişilerin, belirlenmiş yetkilere göre belli alanlara geçmesine, asansörlerin tanımlı yetkilere göre belirlenen katlara gitmesine, araçların izin verilen alanlara girmesine izin verir.

Tüm bu hareketleri entegre yazılımlar sayesinde anlık olarak izleyebilir, kayıt altına alır ve raporlayabiliriz. Ayrıca Personel Devam Yazılımları ile çalışanların mesai sadakatlerini, fazla yada eksik çalışmalarını izleyebilir, puantajını tutabilir ve bordro programları ile entegrasyonunu sağlayabiliyoruz. Bu sayede personel takibi ve maaş hesaplamalarını tamamen personelin işe geliş gidiş saatlerine göre hesaplatabiliyoruz.

Kullanılan otopark yazılımları ile her aracın araca özgün verilen izinler doğrultusunda ilgili alanlarda park etmesini sağlayabiliyor, hatalı park eden, yasak bölgelere park eden araçlarla ilgili güvenlik birimlerine uyarılar gönderebiliyoruz.

Tüm bu çalışmaları yaparken özellikle kartlı geçiş ve biyometrik geçiş sistemlerinde kriptonik şifreli şekilde KVKK’ya uygun şekilde kişisel verilerin güvenliğini ve mahremiyetini sağladığımızı özellikle belirtmek isteriz.

  • Ürün Türkiye’de ve / veya dünyada ilk kez mi kullanılacak?

Geçiş Kontrol Sistemleri Gelişmiş ülkelerde oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de de kullanım oranı her geçen gün artmaktadır. Geçiş Kontrol ürünlerinin güvenilir markaların ürünü olması, teknolojik gelişmelerle beraber artan tüketici ihtiyaçlarını karşılayabilen bir yapıya sahip olması, farklı ürün gruplarıyla entegre çalışabilecek özelliklere sahip olması uzun süreli ve sağlıklı bir geçiş kontrol sistemi için önem taşımaktadır. Geçiş Kontrol yazılımlarının da cihazlar kadar önemi bulunmaktadır. Cihazlardan alınan verilerin sağlıklı şekilde toplanabilmesi ve toplanan bu verilerin doğru şekilde raporlara dönüşebilmesi işletmeler için büyük önem taşımaktadır.  Geçiş Kontrol Verileri ve Personel Devam Kontrol Yazılımları sayesinde günümüzde bir çok personel tarafından yapılan puantaj ve bordrolama işleri çok daha kolay ve hatasız şekilde yapılabilmektedir. İşin içinde kişiler olunca da geçiş kontrol cihazları tarafından alınan ve arka planda cihazların hafızalarında yada yazılımlarla server’larda tutulan verilerin ne şekilde güvenli alındığı ve saklandığı KVKK açısından büyük önem taşımaktadır. Kısacası Geçiş Kontrol Sistemleri her bir ürünü ile işletmeler için büyük önem taşıyan komplex sistemlerdir ve hatasız çalışmaları gerekmektedir. İşte bu nedenlerle Boyut Güvenlik Elektronik Güvenlik Sektöründe alanında lider firmaların Distribütörlüklerini yaparak ürün ve hizmet kalitesinde maksimizasyonu sağlamakta, koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesinden ödün vermeden çalışmaktadır.  

  • Daha önce piyasada varsa neler sağlamış? Örnek proje vb

Boyut Güvenlik olarak Distribütörlüğünü yaptığımız Eastimage, Guard Spirit, Hikvision, UNV markalarının ürünleri günümüzde Kamu Binalarında ve Özel Sektörde bir çok yerde kullanılmakta, milyonlarca insana hizmet vermektedir.  Bakanlık Binaları, Askeri Tesisler, İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri, Adliyeler, Cezaevleri, İl Özel İdareleri, Hastaneler, Valilikler, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Üniversiteler, Alışveriş Merkezleri, Oteller, Taşımacılık Şirketleri, Kargo ve Lojistik Şirketleri, bir çok Holding binası ve adını tek tek sayamayacağımız bir çok konut projesinde, villada, evde, ofiste ürünlerimiz kullanılmaktadır.

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Boyut Güvenlik Teknolojileri

Ürünlerimizin sağladığı yararlar ile ilgili; Lojistik firmaları teslim aldıkları kolilerin içinde taşınması yasak olan patlayıcı, parlayıcı maddelerin olup olmadığını tespit etmek için, Kamu ve Özel Sektöre ait tüm binalara giren kişilerin üstlerinde yada taşıdıkları çantalarında güvenliği tehlikeye sokabilecek bir cisim olup olmadığının tespit edilmesi, Otopark alanlarına giren araçların altlarının ve içlerinin taranması, plakalarının kayıt altına alınması, fabrikalarda, işletmelerde çalışan personelin işe gelişi gidiş saatleri ile ilgili veriler Boyut Güvenlik’in Distribütörlüğünü yaptığı ürünlerle toplanabilmekte, yazılımlarımız sayesinde raporlanabilmekte, puantaj ve bordroların hazırlanması için objektif veriler sağlanabilmektedir.

Covid-19 sürecinde binalara giren kişilerin hem giriş noktalarında hem de bulundukları alanlarda ateşleri Boyut Güvenlik tarafından satılan ürünlerle takip edilebilmekte ve vücut ısısı yüksek olan kişiler daha ilk giriş noktalarında tespit edilebilmektedir.

Kısacası Boyut Güvenlik olarak “Geçiş Kontrolü” tanımının tüm alt açılımlarında yüksek kalitedeki ileri teknoloji ürünlerle hizmet verdiğimizi söyleyebilirim.

  • Ürün hakkında şirket yöneticileri ve/veya üretici firmanın yöneticilerinin yorumları/beklentileri neler?

Geçiş Kontrol ürünleri pazarı her geçen gün daha da büyümektedir. Özellikle pandemik süreç geçiş kontrol ürünlerinin diğer güvenlik ürünleri ile entegre olarak çalışmasının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Çin ülke genelinde kamera sistemlerinin, geçiş kontrol sistemlerinin ve hatta ödeme sistemlerinin birbirleri ile entegrasyonu sayesinde kısa sürede Covid-19 ile başa çıkabilmiştir. Bu da farklı sistemlerin/yapıların birbirleri ile haberleşmesinin önemini ve değerini göstermektedir. İçinde bulunduğumuz dönem teknolojik gelişmeleri takip etmekte zorlandığımız, ancak bir o kadarda hızlıca teknolojik yeniliklere adapte olduğumuz bir dönem. Haliyle üretici firmalar, distribütör firmalar, işletmeler ve bireyler farklı beklentilere sahipler. Bu beklentiler zaman zaman birbirleriyle ilginç şekilde ters düşmektedir. Örneğin işletmeler personel devam kontrolünü biyometrik cihazlarla yapmak isterken bireysel biyometrik verilerin güvenliğinden şüphe edebilmekte ve bu teknolojik yapıyı istemeyebilmektedir.

Buna benzer birçok şey söylenebilir. Bu basit örnek bile üreticilerin firma ve birey beklentilerini eş zamanlı karşılayacak ürünler üretmekte ne kadar zorlandıklarını anlatmaya yeter bence. Bunun çözümü de teknolojik açıdan ilerlemiş, tasarımsal olarak sadeleşen ve artık yazılımların çok daha ön plana çıktığı ürünlerin üretilmesinden geçiyor. Nihai noktada her bir işletmenin ana hedefi daha çok ülkede daha çok firmaya ve kullanıcıya ulaşmak, hem lokalde hem de globalde pazardan aldığı payı büyütmek.

Boyut Güvenlik olarak bizim hedefimiz “Geçiş Kontrol Ürünlerinde Ana Tedarikçi” olarak hem Türkiye’de hem de Yurt dışında faaliyetlerimizi Pazar payımızı arttırarak devam ettirmek ve Geçiş Kontrol Ürünlerinin Tedariği alanında lider marka olmaktır. Bunun için de Türkiye’de ki çalışmalarımızın yanısıra Global pazarları takip etmekte ve Yatırımlarımızı bu hedefe göre planlamaktayız. 

Umut TUĞSAVUL

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Satış ve Pazarlama Direktörü 

Bir önceki yazımız olan Corona Virüs ve Güvenlik Teknolojileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Geçiş Kontrol Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →