Capital Dergisi 2021 Kasım Sayısında Yayınlanan Yazım

Elektronik Güvenlik Sistemleri başlığı oldukça geniş bir ürün gamını ve ürünlerle beraber kullanılan yazılımları kapsar. Bu sistemler ve Yazılımlar Tesis Yönetim Firmalarının, Güvenlik Firmalarının ve Personellerinin, Teknik Hizmet Birimlerinin, İdari Kadroların minimum hata maksimum verimle çalışabilmeleri, konforlu ve güvenli yaşam alanları sağlayabilmeleri için kullanılır. Kısaca her alanda iş performanslarının maksimize edilmesinde büyük önem taşır.  

Bu amaçlarla kullanılan sistemleri kısaca özetlersek;

X-Ray ve Bagaj Kontrol Cihazları, Metal Kapı Dedektörleriyle tesislerin girişinde çanta, bagaj ve kişilerin üst taramaları yapılabilmekte, tehlikeli madde ve cisimler tesis içine girmeden tespit edilebilmektedir. Kamera Sistemleri ve Akıllı Video Analiz Yazılımlarından çevre güvenliği, bina iç güvenliği, plaka tanıma yazılımlarıyla otopark giriş sistemleri ve bariyerlerinin kontrolü ve takibi, video analiz yazılımları ile sınır ve belli bölgelerin izlenmesi, araç, kişi ve belli nesnelerin takibi, kişi sayımları yapılabilmekte, termal ürünlerle tesislerin belli bölümlerinde yada tesis girişinde gelen kişilerin vücut ısılarının kontrolü mümkün olmaktadır. Yangın İhbar ve Söndürme Sistemlerinde dedektörler sayesinde gaz, duman ve ısı artışları izlenebilmekte, tehlike durumunda alarm alınabilmekte, söndürme sistemleri ile yangına hızlıca müdahale edilebilmektedir.

Günümüzde teknolojik olarak büyük gelişimler gösteren Hırsız Alarm Sistemleri artık kameralarla entegre edilebilmekte, cep telefonlarından izlenebilmekte ve dünyanın her yerinden kontrol edilebilir şekilde kullanıcılara hizmet etmektedir. Geçiş Kontrol ve Video İnterkom Sistemleriyle tesislere ve tesislerin belli bölümlerine yetkisiz kişilerin girişleri önlenmekte, tüm girişler takip edilebilmektedir. Tesislerde bulunan kişilere gerekli bilgilendirmelerin yapılabilmesi için Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri kullanılmaktadır.

Devriye Kontrol Sistemleri güvenlik görevlilerinin rutin kontrolleri ile ilgili düzenli raporlar verebilmekte, Personel Devam Kontrol Sistemleri ve Yazılımları ile tesislerde görevli personellerin çalışma performansları objektif şekilde izlenebilmekte, değerlendirilebilmektedir.  

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Boyut Güvenlik Teknolojileri

Söz konusu tüm sistemlerin en doğru performansı verebilmesi için;  “Saha Keşfi” ile yerinde “Risk Analizi” yapılarak tesise özgün bir “Projelendirme” yapılmalı, “Doğru Yere Doğru Ürün” konumlandırılmalı ve tesislerin beklentilerine en “Uygun Yazılımlarla” sistemler desteklenmelidir. Sistemleri ve yazılımları kullanacak “Personellerin Eğitimi”, ürünler ve yazılımlarla ilgili sağlanacak “Teknik Destek” ve yapılacak “Periyodik Bakımlar” da büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde ürünlerle beraber kullanılan Çatı Yazılımlar farklı elektronik güvenlik sistemlerinin birbirleriyle entegre halde çalışarak tesislerde her açıdan hızlı ve maksimum güvenliğin sağlanmasında etkin rol oynamaktadır.

Umut TUĞSAVUL

Elektronik Güvenlik Sistemleri Satış ve Pazarlama Direktörü

Kentsel Tesis Yönetim Derneği Genel Başkan Yardımcısı

Bir önceki yazımız olan Profesyonel Tesis Yönetimi ve Elektronik Güvenlik Sistemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Elektronik Güvenlik Sistemlerinin Tesislerde Sağladığı Kolaylıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →