FM Expo Dergisi – Şubat 2019 Röportajım

Boyut Savunma Teknolojileri ve Proje A.Ş. ne zamandan beri hizmet vermektedir ve kuruluş amacı nedir?

Boyut Savunma bir Boyut Şirketler Grubu İştirakidir. Boyut Şirketler Grubu yaklaşık 20 yıldır elektronik güvenlik ve kontrol sistemleri konusunda faaliyet gösteren ülkemizin önde gelen proje firmalarından biridir. İstanbul Merkez ve Ankara Bölge Müdürlüğünün yanı sıra yaygın bayi ve servis ağı ile tüm Türkiye’ye hizmet veren “BOYUT”, tüm elektronik güvenlik çözümlerini tek çatı altında toplayabilen ve ihtiyaç duyulan her alanda müşterilerine bu çözümleri sunabilen geniş bir ürün alt yapısına sahiptir.

Boyut Şirketler Grubu çatısı altında Boyut Güvenlik Teknolojileri ve Dış Ticaret Ltd.Şti. ve Boyut Savunma Teknolojileri ve Proje A.Ş. olarak iki farklı firma yer almaktadır.

Boyut Savunma müşteri ve partnerlerine tüm zayıf akım ürünlerini ve çözümlerini tek çatı altında sunabilme amacıyla kurulmuştur. Profesyonel proje ekipleri ve konusunda uzman teknik kadrosu ile tüm Türkiye’de ve yurtdışında bir çok başarılı projeye imza atmıştır. Boyut Güvenlik ise X-Ray Cihazları, Kapı Dedektörleri ve Güvenlik Bariyerlerinde GUARD SPIRIT ve EASTIMAGE markalarının Türkiye tek distribütörü olarak hizmet vermektedir.

Firmanız, hangi alanlarda hizmet vermektedir?

“BOYUT” elektronik güvenliğin tüm alanlarında müşterilerine ürün tedarik edebilmekte ve hizmet sunabilmektedir. Grup şirketlerinden Boyut Güvenlik X-Ray Cihazları, Kapı Dedektörleri ve Güvenlik Bariyerleri ile ilgili keşif, projelendirme, entegrasyon, teknik servis, bakım ve onarım hizmetleri vermektedir.

Boyut Savunma ise Çevre Güvenlik Sistemleri, IP ve AHD Kamera Sistemleri, Akıllı Analiz ve Video Çözümleri, Yangın İhbar ve Söndürme Sistemleri, Hırsız Alarm Sistemleri, AHM hizmetleri, Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri, Profesyonel Ses ve Görüntü Sistemi, Uydu – TV – IP Santral ve Telefon Sistemleri, Hemşire Çağrı Sistemleri, Intercom Sistemleri, Devriye Kontrol Sistemleri, Turnikeli Geçiş Kontrol ve Bariyer Sistemleri, HGS-OGS ve Plaka Tanıma Sistemleri, Kartlı Geçiş ve Parmak İzi Kontrol Sistemleri ve PDKS ürünlerini, ayrıca bu alanlarda keşif, projelendirme, entegrasyon, teknik servis, bakım ve onarım hizmetlerini sağlamaktadır.

Sizin kulvarınızda faaliyet gösteren diğer firmalar arasında sizi farklı kılan şey nedir? Tüketici neden sizi tercih etmeli?

Bu sorunun cevabı Boyut Savunma Teknolojileri ’nin Vizyon ve Misyonunda saklıdır.

Vizyonumuz; Güvenlik sistemleri konusunda son teknolojiyi, müşterilerine en kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla sunmak ve müşteri memnuniyetini daima ön planda tutarak ülkenin önde gelen firmalarından biri olmaktır. Misyonumuz ise Elektronik güvenlik ve kontrol sistemleri alanında kaliteli hizmet ve uygun fiyat politikasından vazgeçmeyerek müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamaktır.

Boyut Savunma keşif aşamasında, müşterilerinin fikir ve isteklerini dikkate alarak güvenlikten ödün vermeden en doğru projeyi ve alternatif çözümleri sunmaktadır. Keşif sonrasında hızlı bütçelendirme, hızlı montaj ve servis, samimi kurumsallık ve güvene dayalı ticaret anlayışını kendine başarının anahtarı olarak prensip edinmiştir. Müşterilerimizden en çok “güvenlikten ödün vermeden en doğru projeyi ve alternatif çözümleri sunmamız” ve “hızlı teknik servis vererek koşulsuz ve sürekli müşteri memnuniyeti sağlayabilmemiz” hususunda teşekkür alıyoruz.

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Elektronik Güvenlik Sistemlerinin Tesislerde Sağladığı Kolaylıklar

Firma olarak savunma sektöründeki gelişmeleri ne oranda takip ediyorsunuz?

Boyut Savunma tüm projelerde, şartnamelere uygun en iyi ürünleri kullanmaktadır. Bu nedenle dünyada sektörel gelişmeleri, teknolojik yenilikleri ve yeni ürünleri yakından takip ediyoruz. Amerika’dan Çin’e bu alanda faaliyet gösteren firmalarla sürekli iletişim halindeyiz. Sık sık toplantılar yapıyor, Pazar dinamiklerini ve gelişmeleri değerlendiriyor, ürünler ve yazılımlarla ilgili geliştirmeler üzerine çalışıyoruz.

Son zamanlarda özellikle geçiş kontrol sistemleri ve PDKS alanında yazılım geliştirmelerinde oldukça güzel mesafeler kat ettik. Kısa süre içinde bu alanlarda yeni ürünlerimiz ve yazılımlarımızı müşterilerimizle buluşturacağız.

Hizmet kalitesi noktasında ne gibi donanımlara sahipsiniz?

“BOYUT” koşulsuz ve sürekli müşteri memnuniyeti ilkesi ile çalışmaktadır. Bunu sağlayabilmek için gerekli olan her  tür ekipmana ve araç parkuruna sahibiz. Bunların yanı sıra tüm grup şirketlerimizde kontrolü en üst seviyede sağlamak için CRM programı kullanıyoruz. Bu sayede teknik servis bildirimlerimizi, iş programlarımızı, görev atamalarımızı profesyonel bir düzeyde yapabiliyor, neticeleri takip edebiliyoruz. Saha personelimize randevu taleplerini, teknik personelimize teknik servis taleplerini hızlıca iletebilmemiz müşterilere çok hızlı ulaşabilmemizi sağlıyor. Bu da müşterilerimiz nazarında bizi ve hizmet kalitemizi öne çıkarıyor.

Kalite Politikanızı açıklar mısınız?

Boyut Şirketler Grubunda hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti vazgeçilmezdir. Hizmetlerimiz kapsamında müşterilerinin isteklerini zamanında ve eksiksiz karşılamayı amaçlayan ve ISO9001 : 2008 Kalite Yönetim Sistemi gerekliliklerini yerine getiren bir kurumuz. “BOYUT” içinde tüm çalışanlarımızın katılımcı olduğu, iletişimin hızlı ve sürekli olduğu, şeffaf ve değişime açık bir ortam yarattık. Bu şeffaflık, elde edilen bilgiden ve edinilen deneyimlerden herkesin faydalanmasına ve tüm süreçlerde sürekli bir iyileşme ve geliştirmeyi sağlamamıza imkan veriyor. Biz “BOYUT”’ta tüm çalışanlarımızla bir bütün oluyor, fikir birliği ile aynı yöne doğru hareket ediyor ve aynı heyecanları yaşıyoruz. Bunun sonucu artan ve sürekliliği sağlanmış müşteri memnuniyeti olarak bize geri dönüyor.

Faaliyet gösterdiğiniz alanlarda sektörel sorunlar yaşıyor musunuz?

Maalesef evet. Sektörümüzde düzeltilmesinde yarar olduğunu düşündüğümüz hususların başında Standardizasyonun olmaması sorunu geliyor. Özellikle projelerde ve kamu ihalelerinde mühendislik alt yapısı, yeterli teknik personeli ve proje tecrübesi olmayan firmalarla, yıllar harcayarak ileri düzeyde tecrübe kazanmış, tüm teknik altyapısını sağlamış firmaların aynı ihaleye girmemesi gerektiğini, bu nedenle de firmaların kadro yeterlilikleri, tecrübeleri ve mali güçleri açısından belli kategorilere ayrılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

Sektörde denetimlerin yetersizliği ise ayrı bir sorun; Elektronik güvenlik sektöründe standardizasyonun olmaması sektörün denetlenmesini de zorlaştırıyor. Zira yapılan bir işin, bu işi yapacak olan firmanın neye göre denetleneceği ve bu denetimlere istinaden uygulanacak cezai yaptırımlar belli değil. Çok basit bir örnekleme yapmak gerekirse bir berber açmak için kalfalık yada ustalık belgesi aranırken bizim sektörümüzde bu standardizasyon sağlanamadığı için sıkıntılarla karşılaşılabilir.  Bunlara ilave olarak kalifiye eleman yetersizliğini, bilgi eksikliğini ve kendini geliştirmeyen firmaların varlığını da sektörel sıkıntılar arasında sayabiliriz.

Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Boyut Savunma

Fuarlara yeterli oranda katılım sağlıyor musunuz, bu katılımlar sizi olumlu yönde etkiliyor mu, firmanıza vizyon sağladığını düşünüyor musunuz?

“BOYUT” olarak gerek yurt içinde gerek yurt dışında sektörümüzle ilgili düzenlenen fuarları takip ediyoruz. Yıllık faaliyet planlarımız doğrultusunda mümkün olduğunca katılım sağlamaya gayret ediyor, sektörün ana fuarı olması nedeniyle ISAF’a  düzenli olarak katılıyoruz. Fuarlardan olumlu geri dönüşler elde ettiğimizi söyleyebiliriz.

Röportajın başında faaliyet alanlarınız içinde hırsız alarm sistemleri ve alarm haber alma merkezi hizmetinden bahsetmiştiniz. Bunu biraz açar mısınız?

Evet. Boyut Şirketler Grubunun bir firması olan Boyut Savunma’nın iş kolları arasına 2019 başı itibariyle Elektronik Güvenlik Sistemleri Kiralama ve Alarm Haber Alma Merkezi Hizmetini eklemiş bulunuyoruz. Bu konuda pazarda ciddi bir boşluk olduğunu düşünüyoruz.

Boyut Savunma yaptığı projeler ve katıldığı ihaleler itibariyle bugüne kadar Kamu ve Özel sektör kuruluşlarında tanınan, bu noktalara hizmet veren bir firma oldu. Bu nedenle de “BOYUT” markası kamu ve özel sektörde belli bir bilinirliğe ulaştı, çok güzel referanslara sahip oldu. Ancak nihai tüketici Boyut markasını ne yazık ki tanımıyordu. 2018’in son çeyreğinde Şirketler Grubu yönetimi olarak nihai tüketiciye de hizmet verme kararı aldık. 2018’in son çeyreğini bu konudaki hazırlıklarımızı tamamlamak için değerlendirdik ve 2019 senesinin başında saha satış kadromuzu göreve başlatarak Kamera Sistemleri ve Hırsız Alarm Sistemlerinde bireysel kullanıcılara, evlere ve işyerlerine ulaşmaya başladık. Kamu ve Özel sektörde edindiğimiz tecrübeler ve referanslarımızın bize verdiği güçle, Kablolu ve Kablosuz alarm sistemleri kiralama/satış hizmetleri, Alarm Haber Alma Merkezi Hizmeti, Kamera Sistemleri, Akıllı Ev Teknolojisi ürünleri ve diğer güvenlik ürün ve çözümlerinde nihai tüketiciye de hizmet vermekten büyük bir heyecan duyuyoruz.

Son olarak, 2018 hedeflerinize ulaştınız mı, 2019 hedeflerinizi belirlediniz mi?

2018 senesinde hedeflerimizin büyük bölümüne ulaştığımızı söyleyebiliriz. Elbette ki genel olarak Türkiye ekonomisinde yaşanan durağanlık projeleri ve ihaleleri de etkiledi. Bunun doğal neticesi olarak hedeflerimizde sapmalar oldu. 2019 senesi için farklı ürün gamlarında farklı hedeflerimiz var. Alarm sistemleri kiralama/satış ve alarm haber alma merkezi hizmetlerinde koyduğumuz hedeflerin yanı sıra bu sene Boyut Şirketler Grubu olarak diğer ürün gamlarında yapacağımız bazı yenilikler, gerçekleştireceğimiz bazı atılımlar var. X-ray Cihazları, Geçiş Kontrol Sistemleri, PDKS ürünleri, yazılımları ve Hırsız Alarm Sistemlerinde güzel haberler vereceğimizi söyleyebiliriz. Detayları zamanı geldiğinde paylaşmak daha güzel olacak.

Umut TUĞSAVUL – Satış ve Pazarlama Direktörü

Bir önceki yazımız olan S/N Oranı Nedir? başlıklı makalemizde S/N, S/N oranı ve S/N oranı nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Boyut Savunma Teknolojileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →