Antibiyotikler COVID-19’un önlenmesinde veya tedavisinde etkili midir?
Hayır. Antibiyotikler virüslere karşı çalışmaz, sadece bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde çalışırlar. COVID-19’a bir virüs neden olur, bu nedenle antibiyotikler çalışmaz. Antibiyotikler, COVID-19’un önlenmesi veya tedavisi için kullanılmamalıdır. Sadece bir bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılmalıdır.

COVID-19’u önleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir ilaç veya tedavi var mı?
Bazı batı, geleneksel veya ev ilaçları COVID-19’un rahatlığını sağlayabilir ve semptomlarını hafifletebilirken, mevcut ilacın hastalığı önleyebileceğine veya tedavi edebileceğine dair bir kanıt yoktur. WHO, COVID-19 için bir önleme veya tedavi olarak antibiyotikler de dahil olmak üzere herhangi bir ilaçla kendi kendine ilaç önermemektedir. Bununla birlikte, hem batı hem de geleneksel ilaçları içeren devam eden birkaç klinik çalışma vardır. DSÖ, klinik bulgular elde edilir edilmez güncellenmiş bilgi vermeye devam edecektir.

COVID-19 için bir aşı, ilaç veya tedavi var mı?
Henüz değil. Bugüne kadar, COVID-2019’u önlemek veya tedavi etmek için aşı ve spesifik bir antiviral ilaç yoktur. Bununla birlikte, etkilenenlerin semptomları hafifletmeye özen göstermesi gerekir. Ciddi hastalığı olan kişiler hastaneye yatırılmalıdır. Çoğu hasta destekleyici bakım sayesinde iyileşir.

Olası aşılar ve bazı spesifik ilaç tedavileri araştırılmaktadır. Klinik araştırmalarla test ediliyorlar. DSÖ, COVID-19’u önlemek ve tedavi etmek için aşı ve ilaç geliştirme çabalarını koordine etmektedir.

Kendinizi ve diğerlerini COVID-19’a karşı korumanın en etkili yolları, ellerinizi sık sık temizlemek, öksürüğünüzü dirsek veya doku kıvrımı ile örtmek ve öksüren veya en az 1 metre (3 feet) mesafeyi korumaktır. hapşırma. (Bkz. Yeni koronavirüse karşı temel koruyucu önlemler).

Bir önceki yazımız olan Kimler Covid-19 Nedeniyle Ağır Hastalık Geçirme Riski Altında? başlıklı makalemizde coronavirus, covid-19 ve kimler ağır hastalık geçirme riskine sahip hakkında bilgiler verilmektedir.

Antibiyotikler COVID-19’un önlenmesinde veya tedavisinde etkili midir?
Okumak İsteyeceğini Düşünüyorum  Covid-19 Sars ile Aynı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →